GÖREMEYEN KARDEŞİN OLSUN MU? / Remzi KORKUT

Anadolu yu Görsem Kapak

GÖRSEM GÖRME ENGELLİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ(ESKİŞEHİR)’NDEN BASIN AÇIKLAMASI

Derneğimizin Onursal Üyesi Araştırmacı Yazar Ergün VEREN, “Anadolu’yu Görsem” adını verdiği bir çalışma dosyası ile bu çalışma dosyasına bağlı olarak gerçekleştirilecek “Göremeyen Kardeşin Olsun mu? Projesi” ni basım, yayım, satış ve gerçekleştirilme haklarıyla birlikte derneğimize hibe etmişlerdir.

Bu projeye göre “Anadolu’yu Görsem-Anadolu Folklorik Değerleri Üzerine İnceleme ve Araştırmalar” adlı bu dosyada Anadolu’nun farklı yörelerinden üç ayrı folklorik öğe üzerine yazarımızın yaptığı inceleme ve araştırma çalışmaları bulunmaktadır. Bunlar : (1) Eskişehir’de Osmanlı Padişah-larından Orhangazi ve Eşi Nilüfer Hatun Üzerine Yakılan Türkü, (2) Kırım Tatarları ile Diğer Coğ-rafyalarda Yaşayan Tatarların Evlenme Geleneklerinde Kız Bakma/Görme Pratiği, (3) Halk Takvi-minde Kasım Günleri başlıklı çalışmalardır.

Bu çalışma dosyasına yazarımız tarafından hem “Anadolu’yu” hem de “görme engelliler” ile “Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneğinin” adını çağrıştıracak ve öne çıkaracak bir isim olması düşüncesiyle “Anadolu’yu Görsem” adı verilmiştir.

Projenin amacı:  (1). Toplumun dikkatini görme engellilerin ve onların sorunlarının üzerine çekmek,  (2). Görme engelliler için Braille alfabesi ile basılmış bir kitabı daha kültür dünyasına kazandır-mak,  (3). Görme engellilerinde folklor çalışmalarından faydalanmalarına yardımcı olmak,  (4). Gören ve görmeyen kişileri aynı kitapta buluşturarak aralarında ebedi dostluk ve kardeşlik bağı kurmak,  (5). Görenlerin görmeyenlerin dünyasını daha yakından tanımalarını kolaylaştırmak,  (6). Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği Genel Merkezine maddi kaynak sağlamaktır.

Proje üç aşamada gerçekleştirilecektir. Birinci aşamada çalışma dosyası, aynı sayfada hem Latin hem de Braille alfabesi harfleriyle olacak şekilde sınırlı sayıda kitap olarak basılacaktır. Böylece kitaptan görme engelliler de, engeli olmayanlarda aynı anda faydalanma imkânı bulacaklardır. Kitap bu şekilde basılarak bir ilke daha imza atılacağını düşünüyoruz.

Projenin ikinci aşamasında ise sınırlı sayıda basılacak olan kitabın “Göremeyen Kardeşin Olsun mu?” sloganıyla tanıtım kampanyasına geçilecek ve öncelikle toplumun önde gelen isimleri tarafın-dan kitabın derneğimizden satın alınması sağlanacaktır. Bu kitabı satın alan ve görme engeli olmayan kişinin derneğimizce belirlenecek görme engelli bir kişi ile kitabı paylaşması sağlanacaktır.

Üçüncü aşamada da muhtemelen “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nde Eskişehir’e bir alışveriş merkezinde o güne kadar aralarında kitap kardeşliği bağı kurulan kişilerin hazır bulunacağı bir tanıtıp etkinliği düzenlenerek kamuoyunun dikkati çekilerek farklı bir etkinlik gerçekleştirilirken yeni kitap kardeşliği bağlarının kurulmasına da ortam oluşturulacaktır.

Bu projeden elde edilecek gelir görme engellilerin eğitim, rehabilitasyon ve sağlık hizmetlerinde kullanılacaktır.

Projenin gerçekleşmesinde Odunpazarı Belediye Başkanlığınca derneğimize maddi kaynak sağlanacaktır.

Bu proje yazarımız Sayın Ergün VEREN’in danışmanlığında ve Derneğimiz Eskişehir Şubesi Ka-dınlar Kolu Başkanı Sayın Halime KORKUT’un koordinatörlüğünde yürütülecektir.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Eskişehir, 14 Ağustos 2013

Remzi KORKUT Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği ve Kuruluşları Genel Başkanı

Reklamlar
Bu yazı Kitaplar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to GÖREMEYEN KARDEŞİN OLSUN MU? / Remzi KORKUT

  1. Halil GÜRKAN dedi ki:

    Değerli Kardeşim Ergün VEREN’i ve bu konuda emeği geçen herkesi kutluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s